Terapia schematów (ang. Schema Therapy) to podejście terapeutyczne opracowane przez Jeffrey'a Younga, które łączy elementy terapii poznawczo-behawioralnej, psychoterapii psychodynamicznej oraz terapii interpersonalnej. Skupia się na identyfikowaniu, rozumieniu i modyfikowaniu głęboko zakorzenionych wzorców myślenia, emocji i zachowań, które mają swoje źródło w dzieciństwie i wczesnych doświadczeniach życiowych. Te wzorce, nazywane „schematami”, mogą wpływać na postrzeganie siebie, innych i świata w sposób negatywny, prowadząc do problemów emocjonalnych i trudności w relacjach międzyludzkich.

Czy zajmuje się terapia schematów?
Identyfikowanie schematów
Pacjent i terapeuta wspólnie określają, jakie schematy rządzą jego życiem, na przykład schematy związane z porzuceniem, niezdolnością do wyrażania emocji, poczuciem winy czy własnej niewystarczającości.
Zrozumienie pochodzenia schematów
Ustalenie, jakie doświadczenia z przeszłości (zwłaszcza z dzieciństwa) miały wpływ na rozwój tych wzorców. Zwykle chodzi o niedostateczne zaspokojenie podstawowych potrzeb emocjonalnych.
Zmiana schematów
Terapeuta pomaga pacjentowi w zrozumieniu, jak te schematy manifestują się w codziennym życiu, oraz w nauce nowych, zdrowszych sposobów myślenia i zachowań, które lepiej odpowiadają jego obecnym potrzebom - konstruktywne schematy i strategie radzenia sobie z wyzwaniami i trudnościami.
Praca z emocjami
Terapia schematów angażuje również emocjonalną stronę pacjenta, pomagając przepracować silne uczucia związane z dawnymi traumami. Wykorzystuje do tego techniki wyobrażeniowe i doświadczeniowe, np. pracę na krzesłach.
Zastosowanie technik terapeutycznych
Terapia wykorzystuje różnorodne techniki, takie jak dialogi z wewnętrznymi postaciami, praca z wyobrażeniami, rekonstrukcja traumy, techniki behawioralne i poznawcze, aby zmienić schematy.
Terapia schematów jest szczególnie skuteczna w pracy z osobami, które doświadczają chronicznych trudności emocjonalnych, mają problemy z relacjami międzyludzkimi, czy też zmagają się z zaburzeniami osobowości (np. zaburzenie osobowości Borderline). Pomaga im zrozumieć, dlaczego powtarzają niezdrowe wzorce zachowań i jak mogą je zmienić, by prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie.
コメント