top of page
Szukaj
 • Zdjęcie autoraPsychoterapia HELP

ADHD u dorosłych - jak je rozpoznać i leczyć?

Zaktualizowano: 27 lis 2022

ADHD (od ang. attention deficit hyperactivity disorder) to zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi. Jest to zaburzenie objawiające się ograniczeniami w zakresie funkcji wykonawczych (np. kontrolowanie hamowania, uwagi). U dorosłych najczęściej występuje ADD (od ang. attention-deficit disorder). W tym przypadku mówi się o zaburzeniach uwagi, ale bez towarzyszącej nadpobudliwości.

Jakie są jego objawy?

Do najczęściej rozpoznawanych objawów u dorosłych można zaliczyć:

 • problemy z koncentracją

 • wahania nastrojów

 • częste zapominanie i nie dotrzymanie terminów

 • problem z organizacją własnej pracy

 • niecierpliwość

 • łatwe rozpraszanie uwagi

 • trudności w dostosowaniu si do reguł z powodu impulsywnych zachowań

 • problemy z wykonywaniem dwóch czynności na raz

 • wahania nastrojów

 • powtarzające się przeoczenia w trakcie pracy


Jak je rozpoznać?

Z powodu braku objawów zewnętrznych, diagnoza ADHD jest trudna. Dokonuje się jej głównie na podstawie samoopisu objawów przez pacjenta. Korzysta się również z różnych testów psychologicznych, np. DIVA. Pomocna może okazać się współpraca zespołu specjalistów tj. psychiatra, psycholog, neurolog.


Jak je leczyć?

Leczenie ADHD u dorosłych powinno składać się z trzech oddziaływań:

 1. leczenie farmakologiczne - stosuje się je pomocniczo do psychoterapii. W większości stosuje się leki stymulacyjne, które mają wysoką skuteczność (na poziomie około 70%). Zanim jednak pacjent zacznie je zażywać, musi wykonać badania, które wykluczą przeciwwskazania. Należy zbadać m.in. rytm pracy serca.

 2. psychoterapia - najczęściej stosowana w tym przypadku jest terapia poznawczo-behawioralna oraz integracyjna. Spotkania z Terapeutą pomagają zrozumieć to co się dzieje, zaakceptować trudności i pomagają radzić sobie z nimi na co dzień. Specjalista uczy jak zaplanować swój dzień, aby zachować skupienie i koncentrację, dzięki czemu łatwiej jest dotrzymać wszystkich zobowiązań.

 3. psychoedukacja - w tym przypadku specjaliści powinni przeprowadzić ją nie tylko z osobą, która cierpi z powodu tego schorzenia, ale także z jej rodziną i najbliższym otoczeniem tak, aby ułatwić im zrozumienie trudności przez jakie przechodzi bliska dla nich osoba. Psychoedukacja pozwala zrozumieć naturę trudności, która nie wynika z lenistwa, czy roztrzepania, a z zaburzenia, które utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Zauważasz u siebie niepokojące objawy? Umów wstępną, darmową konsultację z psychologiem, który pomoże Ci rozeznać się w trudnościach i pomoże dobrać kolejne kroki pomocowe:

113 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page