ADHD (od ang. attention deficit hyperactivity disorder) to zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi. Jest to zaburzenie objawiające się ograniczeniami w zakresie funkcji wykonawczych (np. kontrolowanie hamowania, uwagi). U dorosłych najczęściej występuje ADD (od ang. attention-deficit disorder). W tym przypadku mówi się o zaburzeniach uwagi, ale bez towarzyszącej nadpobudliwości.

Jakie są jego objawy?
Do najczęściej rozpoznawanych objawów u dorosłych można zaliczyć:
problemy z koncentracją
wahania nastrojów
częste zapominanie i nie dotrzymanie terminów
problem z organizacją własnej pracy
niecierpliwość
łatwe rozpraszanie uwagi
trudności w dostosowaniu si do reguł z powodu impulsywnych zachowań
problemy z wykonywaniem dwóch czynności na raz
wahania nastrojów
powtarzające się przeoczenia w trakcie pracy
Jak je rozpoznać?
Z powodu braku objawów zewnętrznych, diagnoza ADHD jest trudna. Dokonuje się jej głównie na podstawie samoopisu objawów przez pacjenta. Korzysta się również z różnych testów psychologicznych, np. DIVA. Pomocna może okazać się współpraca zespołu specjalistów tj. psychiatra, psycholog, neurolog.
Jak je leczyć?
Leczenie ADHD u dorosłych powinno składać się z trzech oddziaływań:
leczenie farmakologiczne - stosuje się je pomocniczo do psychoterapii. W większości stosuje się leki stymulacyjne, które mają wysoką skuteczność (na poziomie około 70%). Zanim jednak pacjent zacznie je zażywać, musi wykonać badania, które wykluczą przeciwwskazania. Należy zbadać m.in. rytm pracy serca.
psychoterapia - najczęściej stosowana w tym przypadku jest terapia poznawczo-behawioralna oraz integracyjna. Spotkania z Terapeutą pomagają zrozumieć to co się dzieje, zaakceptować trudności i pomagają radzić sobie z nimi na co dzień. Specjalista uczy jak zaplanować swój dzień, aby zachować skupienie i koncentrację, dzięki czemu łatwiej jest dotrzymać wszystkich zobowiązań.
psychoedukacja - w tym przypadku specjaliści powinni przeprowadzić ją nie tylko z osobą, która cierpi z powodu tego schorzenia, ale także z jej rodziną i najbliższym otoczeniem tak, aby ułatwić im zrozumienie trudności przez jakie przechodzi bliska dla nich osoba. Psychoedukacja pozwala zrozumieć naturę trudności, która nie wynika z lenistwa, czy roztrzepania, a z zaburzenia, które utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Zauważasz u siebie niepokojące objawy? Umów wstępną, darmową konsultację z psychologiem, który pomoże Ci rozeznać się w trudnościach i pomoże dobrać kolejne kroki pomocowe:
Comments