Szukaj
  • Psychoterapia HELP

Czy związek po zdradzie można naprawić?


Zdrada może przybierać różne formy. Niezależnie jednak od tego, czy jest to zdrada fizyczna, czy emocjonalna, zawsze niesie ona za sobą negatywne emocje i konsekwencje dla całego związku. Jak żyć po zdradzie? Na takie pytanie niestety nie ma prostej odpowiedzi.


Jak odbudować związek po zdradzie?

Zdrada to bardzo bolesne i traumatyzuąjace doświadczenie. Kiedy dowiadujemy się o niewierności partnerki lub partnera odczuwamy szereg negatywnych emocji. Możemy czuć frustrację, złość i smutek, rozpacz, chęć zemsty. Pierwsze co przychodzi nam do głowy to myśl o rozstaniu - chęć rozstania się z drugą połową lub lęk przed nim.


Czasami jednak nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez drugiej osoby, w związku z czym decydujemy się dać szansę naszemu związkowi. Niestety wybaczenie zdrady i odbudowanie zaufania oraz relacji na nowo może potrwać nawet kilka lat. Nie da się niczego naprawić od razu, a proces ten wymaga zaangażowania obu stron.


Jak wybaczyć zdradę?

Kiedy zdrada wychodzi na jaw, często osoba zdradzającą przeprasza i utwierdza nas w przekonaniu, że zrobi wszystko, aby odbudować relację. Decyzję o tym, czy chcemy odbudować związek, powinniśmy jednak podjąć razem. Nie wystarczą również same słowa, potrzebne są czyny.


Pytanie o wybaczenie bardzo często decyduje o tym, czy próba odbudowania związku zostanie podjęta. Warto zatem na początku dać sobie trochę przestrzeni, aby przemyśleć sprawę i uporać się z negatywnymi emocjami, które mogłyby mieć wpływ na podjętą przez nas decyzję.


Jak odbudować zaufanie po zdradzie?

Odbudowanie zaufania po zdradzie to z pewnością najtrudniejszy etap podczas próby ratowania związku. Osoba zdradzona może odczuwać przymus kontrolowania drugiej strony z obawy przed ponowną zdradą. Właśnie dlatego warto zadbać o szczerość i uczciwość w związku, nawet w przypadku prostych spraw. Negatywne emocje i wspomnienia niestety będą co jakiś czas powracać. Z czasem, jeśli uda nam się odbudować zaufanie, poczujemy, że nie ma potrzeby dalszego kontrolowania partnera.

Zdrada w związku - kiedy udać się do psychoterapeuty?

Zdarza się, że partnerzy nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z negatywnymi emocjami mimo tego, że oboje zdecydowali się podjąć próbę uratowania związku. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Zdrada z reguły jest konsekwencją braku satysfakcji w związku, warto zastanowić się, co przyczyniło się do takiego kryzysu w związku i spróbować nad tym popracować.

W gabinecie psychoterapeuty partnerzy będą mieli szansę w towarzystwie bezstronnej osoby przyjrzeć się zaistniałej sytuacji, zrozumieć jej przyczyny i siebie nawzajem, swoje emocje, motywacje, potrzeby. Będą mogli także zmierzyć się z negatywnymi emocjami i przepracować je wraz ze specjalistą.


Warto jednak pamiętać o tym, że terapia nie spowoduje, że zapomnimy o zdradzie. Może ona natomiast pomóc w zrozumieniu sytuacji i znalezieniu odpowiedzi na pytanie „co dalej?”. W niektórych przypadkach zdarza się, że w trakcie psychoterapii jeden z partnerów podejmuje świadomą decyzję o zakończeniu związku. Wtedy terapia może też pomóc obu osobom ostatecznie pogodzić się z rozstaniem.
207 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie