top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPsychoterapia HELP

Czy związek po zdradzie można naprawić?

Zaktualizowano: 27 lis 2022


Zdrada może przybierać różne formy. Niezależnie jednak od tego, czy jest to zdrada fizyczna, czy emocjonalna, zawsze niesie ona za sobą negatywne emocje i konsekwencje dla całego związku. Jak żyć po zdradzie? Na takie pytanie niestety nie ma prostej odpowiedzi.


Jak odbudować związek po zdradzie?

Zdrada to bardzo bolesne i traumatyzuąjace doświadczenie. Kiedy dowiadujemy się o niewierności partnerki lub partnera odczuwamy szereg negatywnych emocji. Możemy czuć frustrację, złość i smutek, rozpacz, chęć zemsty. Pierwsze co przychodzi nam do głowy to myśl o rozstaniu - chęć rozstania się z drugą połową lub lęk przed nim.


Czasami jednak nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez drugiej osoby, w związku z czym decydujemy się dać szansę naszemu związkowi. Niestety wybaczenie zdrady i odbudowanie zaufania oraz relacji na nowo może potrwać nawet kilka lat. Nie da się niczego naprawić od razu, a proces ten wymaga zaangażowania obu stron.


Jak wybaczyć zdradę?

Kiedy zdrada wychodzi na jaw, często osoba zdradzającą przeprasza i utwierdza nas w przekonaniu, że zrobi wszystko, aby odbudować relację. Decyzję o tym, czy chcemy odbudować związek, powinniśmy jednak podjąć razem. Nie wystarczą również same słowa, potrzebne są czyny.


Pytanie o wybaczenie bardzo często decyduje o tym, czy próba odbudowania związku zostanie podjęta. Warto zatem na początku dać sobie trochę przestrzeni, aby przemyśleć sprawę i uporać się z negatywnymi emocjami, które mogłyby mieć wpływ na podjętą przez nas decyzję.


Jak odbudować zaufanie po zdradzie?

Odbudowanie zaufania po zdradzie to z pewnością najtrudniejszy etap podczas próby ratowania związku. Osoba zdradzona może odczuwać przymus kontrolowania drugiej strony z obawy przed ponowną zdradą. Właśnie dlatego warto zadbać o szczerość i uczciwość w związku, nawet w przypadku prostych spraw. Negatywne emocje i wspomnienia niestety będą co jakiś czas powracać. Z czasem, jeśli uda nam się odbudować zaufanie, poczujemy, że nie ma potrzeby dalszego kontrolowania partnera.

Zdrada w związku - kiedy udać się do psychoterapeuty?

Zdarza się, że partnerzy nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z negatywnymi emocjami mimo tego, że oboje zdecydowali się podjąć próbę uratowania związku. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Zdrada z reguły jest konsekwencją braku satysfakcji w związku, warto zastanowić się, co przyczyniło się do takiego kryzysu w związku i spróbować nad tym popracować.

W gabinecie psychoterapeuty partnerzy będą mieli szansę w towarzystwie bezstronnej osoby przyjrzeć się zaistniałej sytuacji, zrozumieć jej przyczyny i siebie nawzajem, swoje emocje, motywacje, potrzeby. Będą mogli także zmierzyć się z negatywnymi emocjami i przepracować je wraz ze specjalistą.


Warto jednak pamiętać o tym, że terapia nie spowoduje, że zapomnimy o zdradzie. Może ona natomiast pomóc w zrozumieniu sytuacji i znalezieniu odpowiedzi na pytanie „co dalej?”. W niektórych przypadkach zdarza się, że w trakcie psychoterapii jeden z partnerów podejmuje świadomą decyzję o zakończeniu związku. Wtedy terapia może też pomóc obu osobom ostatecznie pogodzić się z rozstaniem.


Zastanawiasz się czy terapia par jest dla Was? Umów wstępną konsultację z psychologiem, który pomoże Ci rozeznać się w trudnościach i pomoże dobrać odpowiednią metodę pracy:
2880 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page