top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraPsychoterapia HELP

Czym różni się konsultacja psychologiczna od psychoterapii?

To dwie różne formy wsparcia psychologicznego, które różnią się celem, zakresem oraz długością trwania. Przeczytaj kiedy udać się do psychologa a kiedy do psychoteraputy.


Psychoterapia

  • Cel: głęboka pracę nad problemami emocjonalnymi, psychicznymi lub behawioralnymi pacjenta, pozwalająca na przyjrzenie się gdzie ukształtowały się te trudności i ich przepracowanie. Może dotyczyć trudności takich jak depresja, lęki, zaburzenia osobowości, traumy, problemy relacyjne, brak satysfkacji z życia czy związku. Celem jest długoterminowa zmiana w funkcjonowaniu pacjenta, zmiana schematów funkcjonowania czy struktury osobowości.

  • Proces: jest to proces długoterminowy. Psychoterapia krótkoterminowa to ok 12-25 sesji. Psychoterapia długoterminowa w zależności od zgłaszanych trudności, obszaru do pracy i nurtu, w jakim odbywa się psychoterapia trwa od roku do nawet 5-6 lat.

  • Metody: W psychoterapii stosuje się różne techniki i podejścia, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna, humanistyczna itp. W każnym nurcie psychoterapeutyczm stosuje się nieco inne techniki pracy, język, sposób myślenia.

  • Relacja terapeutyczna: Relacja między pacjentem a terapeutą jest kluczowym elementem procesu terapeutycznego. Ważne są zaufanie i współpraca.

  • Częstotliwość: psychoterapia to regularne, cykliczne spotkania, które zazwyczaj odbywaj się co tydzień w tym samym dniu i o tej samej porze.

  • Kto może prowadzić psychoterapię: psychoterapeuta, czyli osoba, która ukończyła przynajmniej 2 rok pełnego, 4-letniego podyplomowego szkolenia psychoterapeutycznego. Bardzo często psychoterapeuta ma również tytuł magistra psychologii.


Konsultacja psychologiczna

  • Cel: wstępna ocena problemu pacjenta i wskazanie kierunku dalszych działań lub udzielenie wsparcia w konkretnej sytuacji, psychoedukacji, poradnictwa psychologicznego. Może dotyczyć problemów mniej złożonych, które nie wymagają długoterminowej terapii, jak np. jednorazowa trudna sytuacja życiowa, która przerasta możliwości radzenia sobie z nią pacjeta.

  • Proces: jest to zazwyczaj jednorazowe spotkanie lub krótkoterminowy proces, czyli kilka sesji.

  • Metody: psycholog może udzielać poradnictwa psychologicznego, psychoedukacji, wsparcia, diagnozować lub zalecać dalsze działania, np. podjęcie psychoterapii.

  • Relacja terapeutyczna: Relacja między psychologiem a pacjentem jest ważna, ale nie jest tak głęboka i długotrwała jak w psychoterapii.

  • Częstotliwość: nie wymaga stałego settingu jak psychoterapia, można z niej kozrystać w miarę potrzeb.

  • Kto może prowadzić konsultacje psychologiczne: osoba, który uzyskała tytuł magistra psychologii


Podsumowując, psychoterapia jest długotrwałym procesem zmierzającym do głębokiej zmiany, natomiast konsultacja psychologiczna jest krótkoterminowym wsparciem, które pomaga w zrozumieniu problemu i wskazuje możliwe rozwiązania.

255 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page