top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPsychoterapia HELP

Mów do siebie czule, czyli o sile mowy wewnętrznej

Zaktualizowano: 27 lis 2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób zwracasz się sam do siebie? Czy motywujesz się i dajesz sobie wsparcie? A może wręcz przeciwnie, masz tendencję aby z siebie szydzić i umniejszać swoje zasługi?

Zwróć uwagę, iż to, co do siebie mówisz słyszysz podobnie, jak gdyby ktoś powiedział to do Ciebie. Im częściej kierujesz w swoją stronę krytykę, tym dotkliwiej będzie podkopywała Twoje poczucie własnej wartości. Pamiętaj, iż bycie dla siebie surowym sędzią wpływa na Twoją złą kondycje psychiczną a często i fizyczną. Jeśli pragniesz mieć pozytywne nastawienie do siebie i do swojego otoczenia, przestań się ranić i mów do siebie w sposób czuły i wspierający.


Usłysz siebie

Jeśli uważniej przyjrzysz się, to dostrzeżesz, że siłą napędową większości Twoich działań są myśli pojawiające się w konfrontacji z opiniami otoczenia. To one zmuszają cię często do bezustannego spełniania oczekiwań innych osób; rodziny, kolegów oraz autorytetów w kwestii wyglądu, zachowania czy standardów, jakimi się kierujesz. Każdy z nich mówi do Ciebie co innego, a w takiej kakofonii często nie możesz usłyszeć tego jednego głosu, który jest dla Ciebie najważniejszy - Twojego głosu.


Jeśli jednak uda mu się wydostać, na ogół okazuje się on bezlitosny i sprawia, że czujesz się bezwartościowy w porównaniu ze strofującym Cię otoczeniem. Dlatego najpierw zastanów się się, czy to na pewno jest Twój głos, a nie na przykład głos twoich rodziców albo nauczycieli i postaraj się go zmienić.


Doceń siebie

Jeśli nie doceniamy siebie, przy każdej osobie stajemy się innym człowiekiem. Wówczas ilość masek nakładanych na siebie, by zadowolić innych nie pozwala nam naprawdę poczuć się sobą, usłyszeć czego dokładnie chcemy ani zorientować się co jest nam niezbędne do życia.

Z tego właśnie powodu warto zdać sobie sprawę, że nie ważne co myślą o nas inni, ważne jest tylko to, co my sądzimy na swój temat. Dlatego też dobrze myśleć o sobie dobrze, choć często tego nie potrafimy. Nie umiemy również właściwie z samym sobą rozmawiać, uprawiając sabotaż w postaci skierowanych do siebie krytycznych uwag, niszczących własny obraz.


Mów sobie miłe rzeczy

Mówienie sobie przyjemnych rzeczy, to bezcenna umiejętność. Warto się jej nauczyć i praktykować ją każdego dnia. Przyzwyczaj się więc, aby zwracać się do siebie pozytywnie i mówić „Dobrze to zrobiłem, jestem silny, jestem wartościowy, jestem dobrym człowiekiem”, itd. itp.

Mów zawsze do siebie czule, jak do najbliższej osoby, jak do przyjaciela i wspieraj siebie, dodając sobie odwagi. A kiedy coś ci się nie uda, nie biczuj się za pomocą dyskredytujących zwrotów. Naucz się kwitować to słowami: „Teraz się nie udało, ale wiem już, gdzie zrobiłem błąd, i następnym razem sobie poradzę”.


Jak się tego nauczyć?

Mówienie do siebie w miły i czuły sposób nie przychodzi nam naturalnie. Nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, szczególnie jeśli nie doświadczyliśmy tego wcześniej od innych.

Jeśli chcesz się tego nauczyć, warto abyś na początek zastanowił się, co powiedziałbyś przyjacielowi, który przechodzi kryzys. Zapewne nie krytykowałbyś go, by nie pogorszyć jego samopoczucia. Nie wypominałbyś mu także, co zrobił nie tak. Ważyłbyś słowa i słuchałbyś go bez oceniania, a doradzając mu pokazywałbyś możliwe rozwiązania.


A teraz zastanów się, jeśli potrafisz dać wsparcie przyjacielowi, to czy potrafisz dać je również sobie? Czy do siebie mówisz w takich sytuacjach w podobny sposób? Czy potrafisz ofiarować sobie tyle samo współczucia, empatii i serdeczności? Czy też bezustannie wyrzucasz sobie, co zrobiłeś nie tak i karzesz się, uważając że jesteś nic niewart, nieudolny, czy głupi? Przypomnij sobie, co do siebie mówisz w takich momentach. Pamiętaj, iż siła Twojego własnego wsparcia jest Twoją osobistą mocą.


Ćwicz codziennie

Aby nauczyć się przemawiać do siebie czule i stać się dla siebie oparciem, postaraj się każdego dnia podsumować co udało Ci się osiągnąć, nawet jeśli to są małe rzeczy, jak chociażby przeczytanie wartościowej książki, zjedzenie zdrowego posiłku, czy chwila gimnastyki. Takie małe sprawy, pozwalają uwierzyć w siebie.


Zrób też sobie też listę wspierających zdań, takich jakie mówisz przyjaciołom w kłopotach i ćwicz je na co dzień w rozmowie ze sobą. Dzięki temu łatwiej Ci będzie reagować w pożądany sposób, gdy emocje wezmą nad Tobą górę.


Ucz swój mózg nowych reakcji. Wypowiadaj te słowa na głos. Mów sobie „To nic”, kiedy coś pójdzie nie tak, „Jestem człowiekiem. Zasługuje na szacunek”.


Jeśli, jest to dla Ciebie trudne, znajdź sobie takie rzeczy, które poprawiają Ci nastój, jak słuchanie muzyki czy przebywanie w naturze i staraj się przemawiać do siebie, będąc w kontakcie z nimi.

Zmiana myślenia i zwracania się do siebie jest trudnym procesem. Dlatego nie poddawaj się, jeśli za pierwszym razem nawykowo zareagujesz samokrytyką. Już sam fakt, ze ją zauważyłeś jest bowiem postępem. Naucz się doceniać siebie, wspieraj się i mów do siebie czule. Pamiętaj o tym, że jesteś ważną i wartościową osobą i zasługujesz na szacunek. Ale przede wszystkim, musisz go dać sobie sam.


Zastanawiasz się czy terapia jest dla Ciebie? Umów wstępną konsultację z psychologiem, który pomoże Ci rozeznać się w trudnościach i pomoże dobrać odpowiednią metodę pracy:

901 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page