top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPsychoterapia HELP

Psychoterapia online. Czy jest skuteczna?

Zaktualizowano: 27 lis 2022

Czy psychoterapia za pośrednictwem nowoczesnych komunikatorów, takich, jak Skype czy Messenger może zastąpić konsultację bezpośrednią? To rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. Kto z niego korzysta i czy jest tak samo skuteczna i pomocna, jak spotkania w gabinecie?Z konsultacji online najczęściej korzystają osoby przebywające za granicą, te, w których miejscu zamieszkania nie ma gabinetu psychoterapeuty albo takie, które z rożnych powodów nie chcą korzystać z pomocy w swoim mieście. Czasem czat ze specjalistą to jedyna forma pomocy. Psychoterapeuta online to nadzieja dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy psychologicznej, a nie mają do niej dostępu. Powodem może być także deficyt czasu lub niechęć wobec spotkań bezpośrednich.


Pomysł internetowej psychoterapii przywędrował z Ameryki, gdzie taka forma spotkań ze specjalistą stała się niezwykle popularna – była tańsza, wygodniejsza i bardziej dostępna. W Polsce pomysł psychoterapii online pojawił jako odpowiedź na nowe potrzeby i wynikał z coraz większej fali emigracji. Polacy, którzy wyjechali za granicę, często potrzebowali wsparcia i pomocy psychologicznej, ale nie byli w stanie jej uzyskać ze względu na barierę językową i kulturową. Dla nich terapia online stała się jedyną możliwością, a czasem – prawdziwą deską ratunku.


Kiedy psychoterapia online to dobry pomysł?


Taka forma terapii to na pewno wygoda, dyskrecja, a także oszczędność czasu. Liczba osób, które potrzebują terapii rośnie lawinowo – jak pokazują badania, dotyczy to już jednej czwartej społeczeństwa. Spotkania refundowane przez NFZ są bardzo ograniczone, czas oczekiwania często wynosi kilkanaście miesięcy, a terapia w prywatnym gabinecie nie zawsze jest możliwa. Wtedy warto skorzystać z pomocy internetowej – zwłaszcza, jeśli alternatywą byłby brak terapii.

Psychoterapia online może być dobrym rozwiązaniem, kiedy bezpośredni dostęp do psychoterapeuty w gabinecie jest utrudniony. To może być kwestia dłuższego pobytu za granicą, miejsca zamieszkania (nie w każdej miejscowości jest taki gabinet lub odpowiadający nam specjalista) czy trybu życia (np. częstych podróży czy nienormowanego czasu pracy, który uniemożliwia regularne spotkania w gabinecie).


Internetowe spotkania z terapeutą mogą być także dobrym pomysłem dla osób, które, z rożnych względów, nie chcą lubią spotkań bezpośrednich lub są one dla nich problematyczne (trudność z wyjściem z domu na przeszło godzinę). Taka internetowa konsultacja jest rozwiązaniem także wtedy, kiedy potrzebujemy pilnej i nagłej konsultacji (np. w trakcie wakacji lub dłuższej choroby), a bezpośrednia wizyta jest w danym momencie niemożliwa.


Skuteczna, dostępna, wygodna – jakie są zalety psychoterapii online?


Terapia online – jako stosunkowo nowe rozwiązanie - budzi także wątpliwości: czy czat ze specjalistą będzie tak samo pomocny i skuteczny jak rozmowa twarzą w twarz? Czy szklany ekran pomaga, czy wręcz przeszkadza się otworzyć?


Prowadzone na ten temat badania pokazują, że psychoterapia online jest tak samo skuteczna jak tradycyjna. Na Uniwersytecie w Zurychu porównano efekty pracy z pacjentami, którzy zgłosili się z objawami depresji i byli leczeni w nurcie poznawczo-behawioralnym – wskaźnik skuteczności był niemal taki sam dla osób prowadzonych metodą tradycyjną (50 proc.) i metodą online (53 proc.). Sprawdzono także poziom satysfakcji z otrzymanego wsparcia i również ono było porównywalne w obu grupach.


Skuteczność terapii online nie maleje w przypadku innych nurtów.


Psychoterapia online daje także duże poczucie swobody, wygody i niezależności – możemy umówić się na spotkanie w bezpiecznym i przyjaznym dla nas miejscu. Pamiętajmy jedynie, aby zadbać o intymność i ciszę. Wiele osób najlepiej czuje się we własnym domu i właśnie tam wolą prowadzić rozmowy na ważne, trudne tematy. Takie spotkanie znacznie łatwiej wpasować także w swój „plan dnia”, bez konieczności dojeżdżania – docenią to zarówno osoby mocno zaangażowane w pracę zawodową, jak i zabiegane mamy, którym trudno wyrwać się z domu.


Jak nie dać się oszukać?


Istotnym tematem jest wiarygodności specjalisty, z pomocy którego zamierzamy skorzystać. Przed podjęciem decyzji o zaangażowaniu w terapię (nie tylko tę online), trzeba sprawdzić terapeutę i jego kompetencje. Jak to zrobić? Uznani terapeuci posiadają dyplom ukończenia szkoły akredytowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i/lub Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Warto upewnić się także, czy wybrany przez nas psychoterapeuta poddaje się superwizji. Pytajmy o wszystko – umiejętności, kompetencje, certyfikaty, ukończone szkolenia – w końcu chodzi o nas i nasze zdrowie psychiczne.


Znajdziesz ich np. tutaj: www.cphelp.pl/poznaj-nas


Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że skuteczność terapii nie zależy od formy terapii ani od nurtu, w którym pracuje terapeuta. Zależy ona głównie od tego, czy między psychoterapeutą i osobą z trudnościami, zostanie nawiązana relacja, która jest najważniejszym czynnikiem leczącym. Decyzję o skorzystaniu z terapii każdy musi podjąć indywidualnie, w oparciu o swoje potrzeby i wymagania.


Zastanawiasz się jaka forma pomocy jest dla Ciebie najodpowiedniejsza? Umów wstępną konsultację z psychologiem, który pomoże Ci rozeznać się w trudnościach i odpowie na Twoje pytania: UMÓW DARMOWĄ KONSULTACJĘ Z PSYCHOLOGIEM


237 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page