top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPsychoterapia HELP

Skąd mam wiedzieć, kiedy zakończyć terapię?

Zaktualizowano: 6 kwi 2022

Psychoterapia to zazwyczaj długoterminowy proces. Nigdy nie jesteśmy pewni ile potrwa, jednak wiemy, że w pewnym momencie będziemy musieli podjąć decyzję o jej zakończeniu. Jakie sygnały świadczą o tym, że powinniśmy zakończyć terapię?


Kiedy zakończyć psychoterapię?

Pytanie o to, jak długo będą trwać sesje z terapeutą, jest jednym z tych, które najczęściej zadajemy już na pierwszej konsultacji u specjalisty. Chcemy wiedzieć, na co się przygotować - to naturalne. Ciężko jest jednak jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W przypadku psychoterapii krótkoterminowej zazwyczaj wraz z terapeutą ustalamy kilka lub kilkanaście spotkań, po których odbyciu, zastanawiamy się, czy udało się osiągnąć, to na co się umówiliśmy. Jeśli tak - kończymy spotkania, jeśli nie - ustalamy nowe cele terapeutyczne do pracy. Natomiast w psychoterapii długoterminowej jej czas trwania może być zależny zarówno od podejścia psychoterapeutycznego, jak i konkretnego problemu.

W trakcie pierwszych konsultacji psychoterapeutycznych wraz z terapeutą zawsze ustalamy cele terapeutyczne. W zależności od ich charakteru i złożoności, osiągnięcie ich zajmie mniej lub więcej czasu. Oczywiście cele mogą zmieniać się podczas sesji, a także mogą pojawiać się zupełnie nowe. Dzięki nim jednak możemy oszacować, na jakim etapie jest nasza terapia. Jeśli zatem zastanawiasz się nad jej zakończeniem, powiedz o tym swojemu psychoterapeucie i razem z nim wróć do swoich celów terapeutycznych, wspólnie zastanowicie się nad czym jeszcze możecie pracować, w czym jeszcze terapeuta może być pomocny. Jeżeli Twoje cele zostały osiągnięte, wtedy warto pomyśleć o zakończeniu spotkań.


Kolejnym sygnałem, który może świadczyć o tym, że to już czas zakończyć sesje z psychoterapeutą jest złagodzenie objawów lub ich ustąpienie. Czujesz, że Twoja jakość życia uległa znacznemu polepszeniu. Jesteś bardziej otwarty, poprawiły się Twoje relacje z innymi i z samym sobą. Zdobyłeś nowe umiejętności do samodzielnego radzenia sobie z trudnościami. Podczas terapii poruszasz już bardziej ogólne tematy. Czujesz, że już nie potrzebujesz takiego wsparcia terapeuty, jak na początku.


Jak wygląda zakończenie psychoterapii?

Jeżeli chcesz zakończyć terapię, nie rób tego natychmiastowo. Kluczem do pomyślnego zakończenia procesu terapeutycznego jest jego zaplanowanie. W trakcie tych ostatnich sesji omówisz, które cele zostały osiągnięte i co dała Ci terapia. To zupełnie normalne, że mogą pojawić się w Tobie negatywne emocje, smutek lub lęk przed tym, że sam sobie nie poradzisz. Nie ukrywaj tego i porozmawiaj o tym ze swoim terapeutą.


Podczas zasygnalizowania chęci o zakończeniu psychoterapii, często ustala się również ostatnią sesję, dzięki czemu zarówno Ty, jak i psychoterapeuta będziecie mogli się do niej przygotować. W zależności od podejścia oraz specjalisty czasami dobrym sposobem jest także ograniczenie ilości spotkań, tak, aby dłuższe przerwy między sesjami pomogły Ci zaadaptować się do nowej rzeczywistości, bez terapeuty.

5515 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Комментарии


bottom of page