top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraPsychoterapia HELP

Ataki paniki - jak sobie z nimi radzić?

Zaktualizowano: 27 lis 2022

Szacuje się, że ataki paniki dotyczą 9% społeczeństwa. Pojawiają się niespodziewanie na skutek różnych wydarzeń. Towarzyszą im liczne objawy somatyczne. Mogą trwać od kilku do kilkunastu minut, jednak dla osób ich doświadczających, czas ten jest niemal wiecznością. Jak wygląda atak paniki i jak poradzić sobie w trakcie jego wystąpienia?


Jak rozpoznać atak paniki?

Ataki paniki definiowane są jako zaburzenia emocjonalne pojawiające się wskutek nieuzasadnionego lęku. Występują one nagle, stopniowo narastają i szybko osiągają swój szczyt. W bardzo krótkim czasie wzrasta ciśnienie krwi, oddech staje się przyspieszony, a osoba doświadczająca ataku ma poczucie utraty kontroli.


Atakom paniki towarzyszą również uczucie ptrudności z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, nudności, nadmierne pocenie się oraz kołatanie serca. Stan ten często porównywany jest do zawału serca. Niestety ze względu na to, że pojawiają się one niespodziewanie, osoba je przeżywająca doświadcza tzw. „lęku przed lękiem”, czyli boi się nadejścia kolejnego epizodu.


Jak poradzić sobie w trakcie ataku paniki?

W momencie pojawienia się napadu warto wypróbować kilka poniższych technik, które mogą pomóc w jego opanowaniu i przerwaniu.


Odzyskaj kontrolę nad oddechem

Atak paniki charakteryzuje się przede wszystkim uczuciem utraty kontroli. Czujemy się tak, jakbyśmy nie mogli nic zrobić. Dlatego też pierwszym krokiem do poradzenia sobie jest przywrócenie częściowej kontroli, nad oddechem. Podczas ataku zamknij oczy i postaraj się wziąć kilka, głębokich wdechów i wydechów przeponą. Spróbuj skoncentrować całą swoją uwagę na oddechu. Biorąc wdech nosem licz w myślach do czterech, wstrzymaj oddech również licząc do czterech i wypuść powietrze ustami licząc w myślach do czterech.

Ćwiczenia oddechowe pomogą Ci ustabilizować i spowolnić oddech, a także nawiązać kontakt z ciałem.


Znajdź bezpieczne miejsce

Ataki paniki tak naprawdę mogą wystąpić wszędzie. Zarówno w domu, na ulicy, w restauracji, jak i w galerii handlowej. W trakcie napadu postaraj się jednak w miarę możliwości znaleźć bezpieczne miejsce, w którym będziesz mógł podjąć próbę przerwania ataku. Jeśli nie jest to możliwe, spróbuj poprosić o pomoc bliską osobę lub nawet skontaktować się z nią telefonicznie.


Przekieruj uwagę na coś innego

Pojawiający się nagły lęk, objawy somatyczne i poczucie utraty kontroli sprawiają, że całą swoją uwagę skupiamy na ataku. Dobrą strategią jest zatem próba odwrócenia i przekierowania swojej uwagi. Podczas oddychania opisanego wyżej, zacznij wizualizować wdychany niebieski czysty dym oraz wydychany brudny, czarny, pełen lęku dym. Jak już się troszkę uspokoisz, może przejść do wyobrażenia sobie przyjemnego, bezpiecznego miejsca lub dobrego wspomnienia. Skup się na przedmiotach w Twoim otoczeniu. Policz je. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, spróbuj od prostej techniki liczenia w głowie lub na głos od 1 do 10.


Dziennik napadów paniki

Żeby poradzić sobie z atakami paniki, konieczne jest zrozumienie mechanizmów ich funkcjonowania. W tym celu dobrze sprawdzi się dziennik napadów paniki, w którym możesz krok po kroku zapisać, jak przebiegał atak, jakie emocje i myśli podczas niego Ci towarzyszyły, jakie odczuwałeś objawy, a także, co go wywołało. Dzięki temu nie tylko uświadomisz sobie, jak wygląda ich mechanizm, ale również nauczysz się rozpoznawać je na początkowym etapie.


Jak zapobiec atakom paniki?

Jeżeli napady paniki towarzyszą Ci już od dłuższego czasu, a tym samym utrudniają znacząco Twoje codzienne funkcjonowanie, wtedy warto sięgnąć po pomoc i skonsultować się z psychologiem lub psychoterapeutą. Sprawdzonych terapeutów możesz znaleźć m.in. tutaj: www.cphelp.pl/poznaj-nas


Podstawowym sposobem leczenia napadów paniki jest psychoterapia, a jej głównym celem jest zmniejszenie ich nasilenia i częstotliwości występowania. Między innymi poprzez stosowanie różnego rodzaju technik relaksacyjnych umożliwiających redukcję napięcia. Psychoterapeuta pomoże Ci również poznać przyczynę występowania ataków paniki i nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie z objawami, lękiem oraz stresem.

Czasami może też okazać się, że konieczne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego.


Zauważasz u siebie niepokojące objawy? Umów wstępną konsultację z psychologiem, który pomoże Ci rozeznać się w trudnościach i pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia:

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page