top of page
Szukaj
 • Zdjęcie autoraPsychoterapia HELP

Uzależnienie: jak rozpoznać objawy i jak je leczyć?

Zaktualizowano: 27 lis 2022

Uzależnienie jest to nabyty stan, który charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem

wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej.


Po czym poznać uzależnienie?

Kryteriami koniecznymi do zdiagnozowania uzależnienia wg ICD-10 są:

 • silne, niepohamowane pragnienie

 • upośledzenie zdolności kontroli ilości

 • fizjologiczne objawy stanu abstynencyjnego

 • istnienie tolerancji, charakteryzujące się zwiększeniem ilości w celu osiągnięcia takiego samego efektu

 • zaniedbywanie i utrata zainteresowań

 • uporczywe przyjmowanie substancji, pomimo jej szkodliwości

Jakie są fazy uzależnienia?

Przebieg uzależnienia może się różnić w zależności od tego, od czego konkretnie osoba jest uzależniona. Najczęściej może wyróżnić 4 fazy. W przypadku alkoholu oraz substancji psychoaktywnych możemy mówić o:

 1. eksperymentowanie z substancją

 2. pacjent doświadcza “korzyści” z powodu zażywania substancji np. czuje się lepiej, ma lepszy nastrój

 3. pacjent zaczyna tracić kontrolę nad zażywaniem substancji

 4. pacjent nie potrafi normalnie funkcjonować bez zażywania substancji

Czym jest szkodliwe używanie?

 • powtarzające się zażywanie substancji, powodujące zaniedbania w wypełnianiu obowiązków w pracy, w szkole, w domu (powtarzająca się absencja w pracy, szkole; zaniedbanie dzieci i domu; zmiana pracy bądź przeniesienie lub wydalenie ze szkoły)

 • używanie substancji w sytuacjach, w których jest to fizycznie niebezpieczne np. podczas obsługi maszyn, kierowania pojazdem

 • powtarzające się problemy natury prawnej związane z zażywaniem substancji na przykład aresztowania czy umieszczanie w izbie wytrzeźwień ze względu na wszczynanie bojek i awantur pod wpływem środka

 • kontynuowanie zażywania środka pomimo powtarzających się problemów interpersonalnych i towarzyskich bezpośrednio lub pośrednio wywołanych lub ulegających zaostrzeniu pod wpływem substancji odurzających

Uzależnienia behawioralne

Coraz bardziej powszechnym rodzajem uzależnień, są uzależnienia behawioralne. Polegają one na powtarzaniu danej czynności w celu odczuwania euforii, ulgii. Czynność można określić jako uzależniającą, gdy towarzyszy jej silny przymus, ograniczona kontrola i narastająca trudność w jej kontrolowaniu. Przykładem uzależnień behawioralnych jest hazard, zakupoholizm, uzależnienie od masturbacji, seksu, uzależnienie od komputera, komórki czy gier komputerowych.


Przebieg i leczenie takiego uzależnienia nie różni się znacząco od leczenia uzależnienia od alkoholu czy substancji psychoaktywnych, ponieważ mechanizmu uzależnienia pozostają takie same, bez względu na to, co jest obiektem choroby.


Leczenie uzależnienia - jakie metody można wykorzystać?

Jednym ze sposobów terapii uzależnień są indywidualne spotkania z terapeutą. Pomocne w leczeniu jest budowanie relacji opartej na szczerości, otwartości i zaufaniu pomiędzy terapeutą a pacjentem. Ważnym elementem jest rozpoznawanie mechanizmów uzależnieniowych oraz budowanie nowych, konstruktywnych strategii radzenia sobie.


Dodatkowo można skorzystać ze spotkań grupowych - terapii grupowej lub spotkań AA. Czynnikami, które są leczące w przypadku takich grup to: wpajanie nadziei, wspólnota problemów, relacja interpersonalna.


Zauważasz u siebie niepokojące objawy? Umów wstępną, darmową konsultację z psychologiem, który pomoże Ci rozeznać się w trudnościach i pomoże dobrać metodę leczenia:

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page