Panika jest najostrzejszą formą lęku. Zwykle występuje w odpowiedzi na nagłe, fizyczne zagrożenie, jednak ataki paniki mogą również pojawić się bez żadnego wyraźnego powodu.
Czy ataki paniki są niebezpieczne?
Osoba doświadczająca ataku paniki może czuć, że umiera lub traci zdrowie psychiczne. Chociaż jest to traumatyczne doświadczenia, ataki paniki nie stanowią poważnego rzeczywistego zagrożenia dla zdrowia.
Typowy czas trwania napadu wynosi od 5 do 20 minut, po czym ustąpią zarówno psychiczne, jak i fizyczne objawy związane z atakiem. Ataki paniki mogą dotyczyć osób w każdym wieku i mogą wystąpić podczas każdej aktywności i w dowolnym miejscu. Panika może być również spowodowana poprzez bodziec związany z fobią, a także w okresie przewlekłego stresu.
Jak rozpoznać u siebie atak paniki?
Atak paniki wiąże z wystąpieniem nagłych, wyraźnych objawów. W trakcie napadu możesz jednak być przekonany/a, że doświadczasz stanu zagrożenia zdrowia lub życia – na przykład zawału serca czy udaru. Fizyczne symptomy ataku paniki, które mogą wydać się szczególnie niepokojące:
kołatanie i łomotanie serca, przyspieszone tętno;
wrażenie duszności, problemów z oddychaniem;
uczucie dławienia;
ból w klatce piersiowej;
nudności lub ból brzucha;
zawroty głowy, oszołomienie lub omdlenie;
dreszcze lub odczucia gorąca;
parestezje; uczucie drętwienia lub mrowienia;
derealizacja (poczucie nierzeczywistości) lub depersonalizacja (oderwanie od siebie);
strach przed utratą kontroli na ciałem;
strach przed śmiercią.
Jeśli nie masz poważnych schorzeń układu krążenia czy układu oddechowego, najprawdopodobniej nawet najbardziej niepokojące objawy fizyczne wywołane są przez atak paniki i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia.
Czas trwania ataku paniki wynosi zwykle od 5 do 20 minut, a większość napadów osiąga szczyt po około 10 minutach. Prawie wszystkie ataki paniki ustępują w czasie krótszym niż godzina, w którym to momencie fizyczne i psychologiczne objawy ustępują całkowicie. Po zakończeniu ataku możesz czuć się wyczerpany/a i wstrząśnięty/a doświadczeniem.
Jak odróżnić atak paniki od zawału serca?
Często zdarza się, że ludzie doświadczający ataku paniki są przekonani, że mają atak serca podczas epizodu. Chociaż ten tok myślenia może być wywołany przez psychiczny stres towarzyszą napadowi paniki, należy wezwać pogotowie ratunkowe w przypadku podejrzenia zawału.
Kluczowe różnice między zawałem serca a atakiem paniki to:
lokalizacja uczucia mrowienia. W zawale serca osoba może odczuwać mrowienie w lewym ramieniu, podczas gdy w ataku paniki uczucie mrowienia, jeśli jest obecne, obejmuje całe ciało.
przyspieszenie oddechu. Atak paniki często powoduje hiperwentylację, w przeciwieństwie do zawału serca. Jednak zarówno panika, jak i zawały serca mogą powodować uczucie duszności.
prawdopodobieństwo wymiotów. Wymioty są powszechne podczas zawału serca, ale bardzo rzadko występują w czasie ataku paniki.
ból w zawale serca będzie odczuwany jak miażdżące uczucie w całej klatce piersiowej i może rozciągać się na barki, lewe ramię, szyję i plecy.
Zaleca się zawsze zasięgnąć pomocy medycznej, jeśli :
masz za sobą historię zawałów serca;
spełniasz kryteria ryzyka zawału serca, takie jak wysokie ciśnienie krwi, nadwaga, siedzący tryb życia;
nigdy wcześniej nie miałeś/aś ataku paniki.
Jak radzić sobie z atakiem paniki?
Chociaż atak paniki pojawia się nagle, często bez ostrzeżenia, jego objawy nasilają się i osiągają szczyt po około 10 minutach. Techniki przydatne w opanowaniu ataku paniki skupiają się sposobach na uspokojenie umysłu i ciała.
Wiele pomocnych technik związanych z zarządzaniem atakiem paniki lub zapobieganiem przyszłym epizodom pochodzi z terapii poznawczo-behawioralnej, która koncentruje się na wprowadzaniu zmian w procesach myślowych i zachowaniu w odniesieniu do określonych koncepcji.
Strategie zarządzania nadchodzącym atakiem paniki obejmują:
Rozluźnienie mięśni
Atak paniki powoduje napięcie mięśni, więc wykonywanie ćwiczeń rozluźniających, skoncentrowanych zarówno na określonych grupach mięśni, jak i całym ciele, może pomóc uspokoić organizm podczas ataku paniki.
Ćwiczenia oddechowe
Uczucie duszności jest jednym z najczęściej doświadczanych objawów napadu paniki. Wynika to przede wszystkim z faktu, że atak powoduje, że oddech staje się nieregularny. Ponowna regulacja oddechu jest jedną z najważniejszych metod przeciwdziałania pogłębianiu objawów. Techniki oddechowe stosowane w atakach paniki skupiają się pogłębieniu
Zauważasz u siebie niepokojące objawy? Umów wstępną konsultację z psychologiem, który pomoże Ci rozeznać się w trudnościach i pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia:
Comments